Zašto se zubi kvare?
![Građa zuba sa karijesom](http://sadznam.com/cdn/shop/articles/2._zasto_se_zubi_kvare_{width}x.png?v=1689524573)
Zubi su nezamenjiv deo našeg tela koji ima ključnu ulogu u žvakanju hrane i očuvanju zdravlja celog organizma. Međutim, zubi su takođe podložni propadanju i kvarovima, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Kako se zubi kvare?
![Karijes odnosno pokvaren zub, slikovito prikazan](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0665/4905/5810/files/2._zasto_se_zubi_kvare_480x480.png?v=1681322058)
Zubi obično počinju da se kvare na gleđi, tu se najpre pojavi neki defekt. To može da bude skoro nevidljiva rupica, ali pošto u ustima uvek ima bakterija, one ubrzo prodiru kroz ovaj otvor na površini i nastanjuju se ispod gleđi.
Bakterije se hrane dentinom, koji je mekši i limfom koja se nalazi u kanalima dentina. Bakterije uskoro nagrizaju zidove kanala i ispod gleđi se stvara šupljina. Kvar može da ostane neprimećen neko vreme, ali ako se usled rada bakterija zid zuba istanji, onda ćemo ga primetiti vrlo brzo, jer tada toplota i hladnoća mogu brže da prodru u šupljinu pulpe. Pulpa zauzima šupljinu u središnom delu zuba i sadrži zivce. Toplota i hladnoća draže ove živce. Kada je neki zub osetljiv na hladno ili toplo, to je znak za uzbunu.
Kada bakterije prodru kroz kanale dentina u šuljinu pulpe, one nalaze odličnu podlogu za ishranu i razmnožavanje.
Zašto se zubi kvare?
Jedan od glavnih razloga kvarenja zuba je loša oralna higijena. Nepravilno ili nedovoljno pranje zuba dopušta bakterijama da se nakupljaju na zubima i stvaraju kiselinu koja napada zubnu gleđ. Loša ishrana može takođe doprineti kvarenju zuba. Hrana bogata šećerom i skrobom stvara kiselinu koja napada zubnu gleđ. Konzumiranje previše gaziranih pića i sokova takođe može doprineti propadanju zuba, jer ovi napici sadrže velike količine šećera koje oštećuju gleđ.
Kako da izbegnem kvarenje zuba?
![Četkica za zube i pasta ta zube, pravilna dentalna higijena](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0665/4905/5810/files/toothbrush-3191097_960_720_480x480.jpg?v=1681322673)
Kako bismo sprečili kvarenje zuba, važno je održavati dobru oralnu higijenu. To uključuje pranje zuba dva puta dnevno i korišćenje zubnog konca. Mogu se koristiti i interdentalne četkice i vodice za usta. Pored toga, potrebno je izbegavati slatkiše, sokove i gazirana pića, voditi računa o zdravoj ishrani.
Redovna poseta stomatologu je od suštinskog značaja za očuvanje zdravlja zuba. Stomatolozi mogu pomoći u uklanjanju naslaga i karijesa sa zuba, a takođe mogu preporučiti preventivne mere koje će pomoći u sprečavanju kvarova i oštećenja zuba.